İngilizcedeki En Yaygın 3000 Kelime

Bu kitaplarda ne var?

  • A1-C2 seviyesinde en çok kullanılan 3000 kelime
  • 3000 kelimenin Türkçe anlamı
  • 3000 kelime için 1000 örnek cümle
  • 3000 İngilizce örnek cümlenin tercümesi
  • Kitaplara özel 3 adet Quizlet çalışma seti
  • A1-C2 seviyeleri için 300 sayfalık çoktan seçmeli kelime testi

Kartı yurtdışı alışverişine kapalı olan arkadaşlar aşağıdaki linkten sipariş verebilirler: https://shopier.com/2845458

Bu liste nasıl hazırlandı?

1. aşamada Oxford 3000, Longman Communication 3000, 4000 Essential Words gibi listelerdeki kelimeler tarandı.

2. aşamada bu kelimeler kullanım sıklıklarına ve listelerdeki yer alma sayılarına göre derlendi.

3. aşamada Türkçeye geçen ve herkesin bilebileceği kelimeler listeden ayıklandı. Böylece Türk öğrencilere özel bir liste oluşturuldu. Örneğin “robot” kelimesini listeye almanın kimseye bir katkısı olmaz değil mi?

4. aşamada kelimeler CEFR seviyelerine göre A1’den C2’ye kadar ayrıldı.

5. aşamada her seviyedeki kelimeler kendi içinde rastgele sıralandı. Çünkü araştırmalara göre bir kelime listesini alfabetik olarak çalışmak doğru bir yöntem değil. Alfabetik sıra akılda tutmayı zorlaştırıyor.

6. aşamada her kelime için uygun bir cümle seçildi. Çünkü bir kelimeyi öğrenmenin en iyi yöntemi onu bağlam içinde görmektir.

7. aşamada örnek cümlelerin Türkçe tercümeleri yapıldı. Böylece listeye çalışanlar doğru anlayıp anlamadıklarını kontrol edebilirler.

Quizlet Çalışması

Örnek Sayfa


Eğitmeniniz


Çağrı Menteş
Çağrı Menteş
Milli Eğitim Bakanlığı ve Anadolu Üniversitesi arasındaki özel protokolden yararlanarak 19 yaşındayken tam zamanlı olarak öğretmenliğe başladım. Öğretmenliğimin ilk yılında öğrencilerimle hazırladığım bir projede "Danışman Öğretmen 3.'lük" ödülü kazandım. Milli Eğitim'e bağlı devlet okullarında ilkokul, ortaokul, meslek lisesi, anadolu lisesi gibi çeşitli kademelerdeki okullarda görev yaptıktan sonra yetişkin eğitimine geçtim.
İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı kurslarda 16 yaş üstü yetişkinlere ders verirken sahip olduğum serbest çalışma ortamı sayesinde farklı teknikler ve materyaller kullanarak kendimi geliştirdim. 5 dönem bu şekilde eğitim vermenin ardından kısa bir süre bir devlet üniversitesinde hazırlık sınıfında derslere girdim.
Aldığım İngilizce öğretmenliği eğitimine ek olarak, Yunus Emre Enstitüsü ve Ankara Üniversitesi işbirliğiyle işin duayenlerinden "Yabancılara Türkçe Öğretimi" dersleri aldım ve başta TÖMER olmak üzere çeşitli kurumlarda uygulama fırsatı buldum.
Eğitimde beni en çok heyecanlandıran iki olgu herkesin erişebileceği ücretsiz eğitim ve eğitim teknolojileri. Buradan yola çıkarak başladığım YouTube Çağrı Hoca kanalım Eylül 2020 itibariyle 250 video ile 67.000 abone ve 8.5 milyon görüntüleme sayısına ulaştı. Ayrıca 2011 yılından beri farklı kurumlar için uzaktan canlı ders verme ve akıllı telefon uygulamaları için danışmanlık yapma fırsatı buldum.
Profesyonel hayatım dışında video ve ses düzenleme, materyal tasarımı, çocuk gelişimi gibi konulara özel ilgi duyuyorum. Evliyim, bir oğlum var.

Sıkça Sorulan Sorular


Bu kitap setleri kargoyla mı gelecek?
Hayır, bu e-kitaplar pdf formatındadır. Bilgisayar, tablet, telefon gibi cihazlarınıza indirebilir veya çıktısını alabilirsiniz.
Ne kadar süre erişimim olacak?
Dosyaları kendi cihazınıza indirdiğiniz için sınırsız erişim hakkınız var.
Memnun kalmazsam?
Video paketlerinde verdiğimiz 30 günlük iade garantisini bu pdf'lerde veremiyoruz çünkü bu dosyalar ilk günden cihazlara indirilebiliyor ama şunu söyleyebiliriz: bu e-kitapları alanların %99'u 5 yıldız, %'i ise 4 yıldız vererek memnuniyetlerini ifade ettiler. Henüz memnun kalmayan olmadı yani.

Şimdi başla!